Son üç yılda Aave coin , merkezi olmayan kripto kredileri için başvurulan protokollerden biri olarak kendini kanıtladı. Aave coin geleceği noktasında fikir verecek olursak, sürekli olarak geliştirilmekte ve iyileştirilmekte olan aktif bir platform olduğunu kanıtlamıştır.

Aave, kullanıcılarının bir dizi farklı hizmet aracılığıyla birden fazla farklı kripto para birimi ödünç almasına ve ödünç vermesine olanak tanır. DeFi Llama’ya göre, birçok borç veren kripto paralarını kilitliyor ve Aave’yi en büyük altı merkezi olmayan finans (DeFI) projesinden biri yapıyor . AAVE belirteci , sahiplerine platformda indirimli ücretler sağlamanın yanı sıra bir yönetim belirteci olarak hizmet eder.

AAVE coin geleceği fiyat tahminine geçmeden önce şunu soralım: Aave nasıl çalışır?

Aave (AAVE) nedir?

2017 yılında, Helsinki Üniversitesi’nden Hukuk Yüksek Lisans derecesine sahip olan Londra merkezli girişimci Stani Kulechov, Ethereum’da kredi başvurularının eksikliğinden dolayı hüsrana uğramıştı ve bu yüzden kendi kararını vermeye karar verdi.

ETHLend, kullanıcıların ether (ETH) ödünç vermesine ve ödünç almasına izin vermek için oluşturuldu. Ancak proje farklı kripto para birimlerine ayrıldığından, isim artık uygun değildi. Kulechov, Eylül 2018’de projeyi Aave olarak yeniden adlandırdı.

Aave, platformun merkezi olmayan finans (DeFi) için şeffaf, açık bir altyapı oluşturma misyonunu temsil eden, İngilizce’de ‘hayalet’ anlamına gelen Fince bir kelimedir.

Aave , kullanıcılarını faiz sağlayarak kripto para birimlerini likidite havuzlarına kilitlemeye teşvik ediyor. Borçlular havuzdan çekilebilir ancak daha büyük miktarda teminat sağlamalıdır. Aşırı teminatlandırma çekici görünmeyebilir, ancak esas olarak bir kripto para biriminin oynaklığından kâr etmek için kullanılır.

Aave’den teminatsız borç almanın yolları var. Kullanıcılar, bir blok süresi içinde iade edilmesi gereken bir kripto para birimi sağlayan bir flash kredi alabilir. Borçlular, farklı borsalarda sunulan değişen fiyatlardan kâr etmek için bir flaş kredi kullanabilirler.

‘Aave madeni para ne işe yarar?’ diye merak edenler için. belirteç, bu sürecin mümkün olduğunca verimli ve erişilebilir olmasını sağlamak için tasarlanmıştır. AAVE sahipleri, piyasa parametreleri ve rezerv fonlarının yönetimi gibi protokoldeki güncellemeleri oylayabilir.

Aave teknik incelemesinden:

Teknik incelemede şunlar belirtiliyor: “Aave Protokolünün doğuşu, Aave’nin merkezi olmayan bir P2P kredilendirme stratejisinden (ETHLend’de olduğu gibi borç verenler ve borç alanlar arasındaki doğrudan kredi ilişkisi) havuz tabanlı bir stratejiye geçişini işaret ediyor. Borç verenler, bir havuz sözleşmesine kripto para yatırarak likidite sağlar.

“Eş zamanlı olarak aynı sözleşmede, havuzda toplanan fonlar teminat koyarak ödünç alınabilir. Kredilerin bireysel olarak eşleştirilmesi gerekmez, bunun yerine havuzda toplanan fonların yanı sıra ödünç alınan miktarlara ve teminatlarına dayanırlar. Bu, havuzun durumuna göre özelliklerle anında kredi verilmesini sağlıyor.”

Şimdi bu protokolü destekleyen temel ilkeler ele alındı, hadi madeni paranın geçmişine bir göz atalım ve gelecekte madeni paraya ne olabileceğini tahmin edenlerin tahminlerine bakalım.

Aave’nin fiyat geçmişi

ETHlend, Kasım 2017’de ilk madeni para teklifini gerçekleştirdi ve token başına 0,01 ABD doları olan bir milyar LEND tokeninin satışıyla 16,2 milyon dolar topladı. Bunlar, deflasyonist tokenomik sistemli ERC-20 jetonlarıydı. Jetonlar, bir eksiklik durumunda teminat olarak kullanılacaktır.

Yeniden markalamadan neredeyse iki yıl sonra, Temmuz 2020’de Aave bir token takası gerçekleştirdiğini duyurdu. 1,3 milyar LEND jetonları yeni AAVE jetonları ile takas edilebilir ve 100 LEND 1 AAVE ile değiştirilir.

Bu takasın zamanlaması, Aave’nin protokole kilitlenen toplam değere göre dördüncü en büyük DeFi platformu haline geldiği 2020 DeFi yazında gerçekleştiği için Aave’nin lehine çalıştı .

AAVE’nin Ekim 2020’deki fiyatı 50 dolar civarında kaldı, ancak yıl sonuna doğru bir miktar hareket görmeye başladı. 31 Aralık 2020’ye kadar AAVE 87 dolara yükseldi. Bu, protokolünün daha verimli ve esnek olmasını sağlayan özelliklere sahip yeni bir sürümünü yayınladığı sırada geldi. Borçlular teminatı düşük ücretlerle kullanıcı dostu bir şekilde değiştirebilirler.

Fiyat ve kullanıcılarda dalgalanma

AAVE, 2021 yılının başlamasıyla birlikte büyümeye devam etti, Ocak ayının ilk birkaç gününde 100$’lık engeli aştı ve 5 Şubat 2021’de 506$’a fırladı. Bu ivme, Aave’nin kredi platformuna daha fazla kullanıcı akın ettikçe büyüyordu. Ayrıca, protokolü hakkında birdenbire çok sayıda gurur verici basın alıyordu.

CoinDesk , Aave’nin Ethereum’daki en büyük ikinci DeFi projesi olduğunu ve toplam değeri 3 milyar dolardan fazla kilitli olduğunu bildirdi. CityAM , girişimci Mark Cuban’ın kripto para birimini elinde tuttuğuna dair bir söylenti bildirdi. Insider ,Aave platformunun New York Menkul Kıymetler Borsası’nın yerini alabileceğini söyleyen Galaxy Investment Partners CEO’su kripto para yatırımcısı Mike Novogratz ile bir röportaj yaptı.

Aave kripto para birimi 500 dolara yükselişin ardından düzelmiş olsa da, momentum hala onunla birlikteydi. Aave, toplam kredi değeri ile en çok kullanılan kredi platformlarından biri haline geldi ve aktivite artmaya devam etti. Nisan ayında ağ, Polygon’u ölçeklenebilir bir Ethereum yan zinciri olan platformuna uyarlamıştı. Ay sonunda Aave, Polygon aracılığıyla 1 milyar dolardan fazla likiditenin kilitlendiğini gördü.

AAVE fiyatı Nisan sonunda yeniden canlandı ve tekrar yükselmeye başladı. 18 Mayıs 2021’de AAVE tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 666.86$’a ulaştı. Ancak bu değerlemeyi sürdüremedi ve beş gün sonra 295 dolara düştü.

Takip eden aylarda, AAVE birkaç ani artış gördü. Ağustos ayının başında, Mayıs ayından bu yana ilk kez 400 doları aştı. Bu, Bitwise Investments’ın merkezi olmayan finans belirteci için bir fon eklemesinden sonra geldi.

AAVE, 15 Eylül 2021’de, Aave topluluğunun borç verme protokolünün Avalanche blok zincirinde konuşlandırılması gerekip gerekmediğine oy verdiği gün 400 doları aşarak başka bir artış gördü. Aave seçmenleri öneri üzerinde anlaştı ve 4 Ekim’de konuşlandırıldı.

AAVE madeni paranın fiyatı o zamandan beri 300 doların çok altına düştü, ancak sabırsızlıkla beklenecek çok şey var. AMBCrypto’ya göre AAVE, 2022’de platformunun ölçeklenebilirliğini ve kullanıcı tabanını artırma planlarını açıkladı. Ayrıca bu yıl kendi mobil cüzdan uygulamasını da piyasaya sürüyor.

Aave, yıla manşetlerde yer vererek başladı. Merkezi olmayan finansa dahil olmak isteyen kurumlar için izinli bir DeFi likidite havuzu başlattı . Adlandırılmış Aave Arc, kara para aklamanın önlenmesi ve müşterinizi tanıyın doğrulaması da dahil olmak üzere finansal düzenlemelerle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ocak ve Mart 2022 arasında, madeni para dik bir düşüş eğilimindeydi. 8 Mart itibariyle kripto para, altı ayın en düşük seviyesi olan 122.05 dolardan işlem görüyordu ve tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %17’sinde duruyordu.

31 Mart 2022’de madeni para 206.28 dolardan kapandı. Kripto piyasası, 2022’nin ikinci çeyreğinde kısa süreli bir toparlanma belirtileri göstermişti ve AAVE genel olarak genel duygularla birlikte hareket etti.

Ancak bu ayki çöküş – en hafif tabirle – kripto para piyasasını korkuttu ve 18 Mayıs 2022’de yazı yazılırken, token 89.24 dolardan işlem görüyor. AAVE protokolündeki gelişmeler olumlu bir AAVE fiyat tahminine yol açabilir mi?

AAVE Coin Geleceği Fiyat Tahmini

  • FXLeaders çok iyimser bir fiyat tahmini veriyor, ancak bunun iyi bir nedeni var. Merkezi olmayan finansın artan şekilde benimsenmesinin ve AAVE’nin benzersiz flash kredilerinin, AAVE’nin kullanıcı tabanının önümüzdeki yıllarda büyümesi için zorlayıcı bir neden oluşturduğunu söylüyor. 2022 için AAVE fiyat tahmini 700 ile 750 dolar arasında.
  • Ancak site, Aave’deki herhangi bir güvenlik ihlalinin “yatırımcı güvenini sarsabileceği ve bunun sonucunda tokenin fiyatının düşebileceği” konusunda uyarıyor.
  • Hepsi AAVE’nin gelecekteki fiyatı konusunda o kadar umutlu değil. WalletInvestor bunu “uzun vadeli kötü bir yatırım” olarak nitelendirdi ve borç verme tokeninin 2022 sonuna kadar yaklaşık 20.08 dolara düşeceğini tahmin ediyor.
  • DigitalCoinPrice’ın AAVE madeni para fiyat tahmini, borç verme tokeni için istikrarlı bir büyüme öngörüyor. Yakın gelecekte site, Haziran 2022’de 110,66$ ortalama bir fiyat öngörüyor. 2023’teortalama127,34 Dolarına ve 2024’te 145,35 ABD Dolarına yükseleceğini tahmin ediyor. Site ayrıca 2025 için170.05 ABD Doları tutarında bir AAVE fiyat tahmini ve 2030 için398,05 ABD Doları tutarında bir AAVE fiyat tahmini yapıyor.
  • CoinBureau ve Binance dahil olmak üzere eleştirmenler, Aave’nin sunduğu merkezi olmayan krediler konusunda endişelerini dile getirdi. Ödünç aldığınızdan daha fazlasını kilitleyen aşırı teminatlandırma yönü, ‘DeFi büyüsü’ dışında çok az gerçek dünya uygulaması olduğu anlamına gelir. Ancak bu, Aave’den ziyade DeFi’nin bir eleştirisidir. Borç verme platformu, kripto topluluğu için olduğunu bile kabul etti ve kendisini bu şekilde konumlandırdı.
  • Aave, DeFi kredileri için önemli bir niş olduğunu kanıtladı ve protokolü bir endüstri lideri. Token fiyatı son birkaç ayda sabitlenmiş olsa da uzmanlar, 2022 planlarının kredi platformu için heyecan verici bir yılla sonuçlanabileceğini kabul etti.

AAVE iyi bir yatırım mı?

Olabilir. Protokolünü daha esnek hale getirmeyi ve bir mobil cüzdan uygulaması yayınlamayı planladığı için Aave için heyecan verici bir yıl daha olacak. Bu, artan DeFi benimsenmesiyle birleştiğinde, FX Liderlerinin yükselişli bir AAVE fiyat tahmini yapmasına neden oldu.

Ancak, oynaklığı yatırımcıların aleyhine olabilir, bu nedenle her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız. AAVE, Currency.com dahil çoğu kripto borsasında mevcuttur . Bir göz atın ve hangisinin sizin için en iyi anlaşmaya sahip olduğunu görün. Yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmayı unutmayın ve fiyatların yükselebileceği kadar düşebileceğini de unutmayın.

AAVE yükselir mi?

Yükselebilir. Çoğu AAVE fiyat tahmini, borç verme tokeninin önümüzdeki yıllarda artmasını bekler, ancak artış oranına göre değişir. DigitalCoinPrice , on yıl içinde 1.000 doları geçeceğini düşünmüyor, WalletInvestor ise AAVE’nin önümüzdeki yıllarda değerinin çoğunu kaybetmesini bekliyor.

Unutmayın, kripto para birimleri oldukça değişkendir ve asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız.

AAVE’ye yatırım yapmalı mıyım?

Duruma göre değişir. Aave tokeni öncelikle yönetişim için kullanılır, yani borç verme platformunda oylarda söz sahibi olmak istiyorsanız yatırım yapmaya değer olabilir. Çoğu fiyat tahminine göre tokeninin fiyatının artması bekleniyor, ancak hepsi AAVE için umutlu değil.

Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Yasal Uyarı: Bu yatırım tavsiyesi değildir. Sağlanan bilgiler yalnızca genel bilgi amaçlıdır. Bu sayfada sağlanan hiçbir bilgi, materyal, hizmet ve diğer içerik, bir talep, tavsiye, onay veya herhangi bir finansal, yatırım veya diğer tavsiye teşkil etmez. Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce yasal ve mali tavsiyeler şeklinde bağımsız profesyonel danışmanlık alın.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.