Benzinli ve Dizel Arabalar: Dizel Araba Almalı mıyım?

Benzinli ve dizel otomobil arasında seçim yapmak önemli bir karardır, ancak bu tavsiye kılavuzunda hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermek için bilmeniz gereken tüm gerçekleri bulacaksınız.

Benzin ve dizel gücü arasında seçim yapmak, sadece arabanızı pompadan doldurduğunuzda ödeyeceğiniz tutarı etkilemez. Ekonominizi, performansınızı, MOT kriterlerinizi ve vergi gibi diğer gerçek dünyadaki işletme maliyetlerini etkileyecektir.

Benzinli veya dizel güç arasında karar vermek, sürücüler için uzun yıllardır bir ikilem olmuştur. Her birinin artıları ve eksileri vardır – kısa yolculuklara uygunluk ve genel işletme maliyetleri gibi. Yine de dizel motor, özellikle çevre üzerindeki etkisi nedeniyle son yıllarda daha fazla inceleme altına alındı.

Sonuç dizel satışlarında bir düşüş oldu – son zamanlarda, hibrit ve elektrikli otomobiller dizelden daha fazla sattı – Tesla Model 3 ve Kia e-Niro gibi daha uygun fiyatlı EV’ler showroomlara geldi. Bu, bazı üreticilerin dizel otomobillerden tamamen uzaklaşmasına neden oldu ve Porsche ve Toyota gibi markalar artık kendi model serilerinde dizel kullanmıyor. Bu kılavuzda, bir sonraki arabanızın dizel olup olmayacağına karar vermenize yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Volkswagen emisyonları skandal 2014 yılında medyada geniş alınan ve dizel güç ne kadar temiz yeniden değerlendirilmesini kickstarted. Dizel motorlardan kaynaklanan NOx emisyonları ve bunların yerel kirlilik seviyeleri üzerindeki potansiyel etkisi, kamuoyunda bir kaymaya ve dizel otomobil satışlarında çarpıcı bir düşüşe neden oldu. Buna rağmen, geleneksel dizel modeller 20 30’a kadar satışta kalacak – yine de bir tane satın almayı düşünmeli misiniz?

Belki de seçim daha da zorlaşıyor çünkü alıcıların dikkate alması gereken hibrit ve elektrikli araçlar da var , ikincisi uzun vadede hepimizin satın alacağı araba türü olması bekleniyor. Ancak şu anda, özellikle uzun mesafeler kateden sürücüler için dizel arabalar hala en mantıklısı.

Peki dizel araba almak neden daha pahalı? Önemli bir faktör, dizel motorların genellikle benzinli motorların gerektirmediği ekstra donanım gerektirmesidir. Emisyonları azaltmak ve daha katı AB yasalarına uymak için, genellikle AdBlue bağımlı seçici katalitik azaltma (SCR) sistemleri gibi cihazların takılması gerekir. Ve bunlar paraya mal oluyor!

Benzin ve dizel – emisyonlar

Benzinli ve dizel motorlar arasındaki yakıt ekonomisi farkı oldukça çarpıcıdır. Genel bir kural olarak, dizel otomobiller benzinli muadillerine göre ortalama %15-20 daha az yakıt kullanır – en belirgin şekilde uzun otoyol yolculuklarında. Daha az yakıt kullanmak, dizel motorların daha az karbon dioksit (CO 2 ) üretmesi anlamına gelir ve bu , devam eden iklim değişikliği tehdidine önemli bir katkıda bulunur.

CO bu azalma olmasına rağmen 2 emisyonları dizel benzin üzerinde sahip olduğu büyük bir avantaj olduğunu, bir dizel motor yan ürünleri diğer zararlı üretebilir. Eğer eşdeğer benzin ile çalışan bir alternatif almak ve aynı zamanda daha fazla azot oksit (NO ediyorum daha Bunların egzoz daha isli parçacıklar yayabilir.

Avrupa Birliği, otomobillerin iklim değişikliği üzerindeki etkisini azaltmak için 2017’de zorlu Euro 6d-TEMP emisyon testlerini uygulamaya koydu. Bu yeni AB kurallarına uymak için birçok dizel motora SCR sistemleri takıldı. Bunlar AdBlue’yu (toksik olmayan bir su ve üre karışımı) kullanır ve doğrudan dizel otomobilin egzoz sistemine fışkırtır. Bunu yapmak NOx’i zararsız nitrojen ve oksijen parçacıklarına ayırır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.