Kullanılmış  2. El Makine İhracatı Nasıl Yapılır?

Günümüzün dünya pazarında, ikinci el makineler için büyük bir talep var. Birçok Türkiye şirketi, ikinci el makinelerini gelişmekte olan ülkelere satarak gelir elde edebilmektedir. Ekipman artık yeni olmasa da, gelecek yıllar boyunca sıklıkla kullanılabilir. Kullanılmış makinelerin ihracat prosedürü, mühendisler tarafından dikkatli inceleme ve sertifikaların yanı sıra bir proje nakliye şirketinin yardımını gerektirir.

Kullanılmış makinelerin ihracat lisansı gerektirip gerektirmediğini belirleyin.

Olası bir tehdit oluşturabilecek belirli öğeler için bir ihracat lisansı gerektirir. İhracat kaleminizi uygun şekilde sınıflandırmak için Ticaret Kontrol Listesini kullanın. Bu listeye bir bağlantı BIS web sitesinde bulunabilir. Makineniz listede yoksa ihracat lisansına ihtiyacınız yoktur.

Kullanılmış makinelerinizi alacak olan şirket veya kuruluşu tarayın. BIS web sitesindeki bağlantı kullanılarak reddedilen ülke ve kuruluşların kara listesine de ulaşılabilir. Yasaklanmış ülkelere ihracat yapmak yasa dışıdır.

BIS web sitesinde elektronik olarak bir lisans başvurusunda bulunun (ürününüz bir ihracat lisansı gerektiriyorsa). Bir lisansın gelmesi birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Bir proje nakliye şirketiyle iletişime geçin. Bu şirketler, ağır veya büyük boyutlu yüklerin uluslararası olarak taşınmasıyla ilgili lojistikte uzmanlaşmıştır. Birkaç şirketle iletişime geçin ve ihracatınızla ilgili bilgi verin: ağırlık, boyutlar, değer ve varış ülkesine ne zaman varmanız gerektiği. Muhtemelen birkaç gün içinde e-posta ile bir fiyat teklifi alacaksınız. Bir yanıt almazsanız takip etmek için arayın. Bir seçim yapmadan önce şirketler tarafından sağlanan teklifleri, geçmişi ve müşteri hizmetlerini karşılaştırın. Karar vermenize yardımcı olacak tam şirket profillerini görüntülemek için Supply Chain Digital gibi sektör yayınlarını kullanın. Sizinkine benzer gönderileri başarıyla gerçekleştiren bir şirket seçmek özellikle önemlidir.

Aşağıdakileri içerecek nakliye belgelerini hazırlayın: konşimento, ticari fatura (makinenin değerini belirten) ve menşe belgesi. Bu belgeleri, mühendis sertifikasıyla birlikte proje nakliye şirketinize verin. Nakliyecinizle, ekipmanınızın sevkıyat için alınacağı bir tarih üzerinde anlaşın. Nakliyeciniz, yükün yerel limanınızdan varış ülkesindeki istenen noktaya hareketini koordine edecektir.

Ağır Ekipman İhracatı Nasıl Yapılır?

Dünyanın her yerinde, denizaşırı bayilerden kullanılmış ağır ekipman satın almak isteyen şirketler var. Ağır ekipmanların ihracatı zor olabilir çünkü hem ihracat hem de ithalat düzenlemelerine uymanız gerekir. Ayrıca, ağır ekipmanların nakliyesi çok pahalı hale gelir ve ekipmanın kendi fiyatına işlenmelidir.

İhracat Nasıl Yapılır?


Konteyner konsolidasyonu ve paketleme için bir nakliye şirketi kiralayın. Nakliye şirketi, kolay takip ve mümkün olan en düşük maliyet için ağır ekipmanınızı tek bir konteynerde birleştirebilmelidir. Ağır ekipman ihracatında uzmanlaşmış ve denizaşırı nakliye konusunda geniş deneyime sahip bir proje nakliye şirketi kullanın. Nihai kararınızı vermeden önce, ağır ekipmanınızın belirli boyutlarına dayalı olarak birkaç olası şirketten nakliye ücretleri isteyin.

İhracat yaptığınız ülkenin ithalat düzenlemelerini kontrol edin. Türkiye yasalarına göre ihraç etmenize izin verilse de, belirli ülkelere ithal edemeyeceğiniz belirli kullanılmış ekipman türleri vardır. Kullanılmış ağır ekipman ithalat düzenlemeleri olan ülkelerin listesini bulmak için Kaynaklar bölümüne bakın.

Ekipmanı ithalat toplama noktasına taşıyın. Ekipmanı ya kendiniz taşıyın ya da belirlenmiş ithalat alanına taşımak için bir kamyon kiralayın. İhracatçı firma ekipmanınızı ek bir ücret karşılığında deponuzdan alabilir.

Menşe Belgesini Nasıl Alabilirim?

Menşe Şahadetnamesi, uluslararası ticaret için kullanılan bir belgedir. Sertifika, menşe ülkesini ve sevk edilen malların yapıldığı ülkeyi gösterir.

 

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.